Zasady gry




Najwyższy możliwy do uzyskania wynik po rozegraniu jednej gry (10 rund) to 300 punktów - za 10 potrójnych strikeów.

Zasady gry w kręgle obejmują również wymogi dotyczące stroju. Każdy gracz musi posiadać specjalne obuwie sportowe z białą podeszwą. Mogą one być używane tylko w kręgielni, co chroni tor przed porysowaniem i zniszczeniem.

Do gry używa się okragłej kuli o obwodzie 27 cali i wadze nie większej niż 16 funtów (7,2 kg). Każdy kręgiel ma 15 cali wysokości, 4,72 cali szerokośći i waży od 3 funtów 6 uncji do 3 funtów 10 uncji.

Kule uzywane do gry w kręgle, ze względu na ciężar, rozstaw i rozmiar otwarów na palce, dzieli się na trzy kategorie: dziecięce: 6-8, damskie: 9-11 i męskie: 12-16.

dobór kuli-jej waga:Aby dobrać właściwą wagę kuli stajemy naprzeciw zawodnika. Zawodnik wyciąga lekko ugiętą rękę z otwartą dłonią skierowaną ku górze. Bierzemy kulę i kładziemy mu ją na dłoni. Jeżeli zawodnik jest w stanie utrzymać kulę i nie powoduje to większego wysiłku to bierzemy następną kulę o wadze cięższej o 1 numer. Dobieramy taką kulę, którą zawodnik jest w stanie utrzymać tylko przez chwilę i której trzymanie wywołuje u zawodnika wysiłek. Przy odpowiedniej wadze kuli ręka powinna lekko opaść. Należy starać się grać jak najcięższą kulą.

dobór obuwia: gracz zobowiązany jest do posiadania odpowiedzniego obuwia przeznaczonego do gry w kręgle.Buty powinny posiadac skórzaną podeszwę.W naszej kręgielni jest możliwość wypożyczenia obuwia w cenie 2zł za parę.

postawa do gry:Ustawiamy się w kierunku kręgli. Postawa powinna być luźna, swobodna, zrelaksowana. Kolana lekko ugięte, tułów lekko pochylony do przodu,ramiona i plecy proste. Ręka powinna być swobodna, ułożona prostopadle do linii ramion, linia ramion równoległa do toru. W postawie startowej ułożenie palców na kuli powinno być na godzinę 4 i 5, ciężar kuli spoczywa w 70-80% na lewej ręce u osób praworęcznych i odwrotnie u osób leworęcznych. Głowa prosto, patrzymy przed siebie na poziomie, nie patrzymy na kręgle, ale na linię faulu i strzałek na torze.

ustawienie stóp:Stopy powinny być ustawione równolegle do linii rzutu.

Osoba praworęczna wysuwa lekko do przodu lewą nogę, maksymalnie o połowę stopy. Rozstaw między stopami wynosi max. 2 klepki.

Osoba leworęczna wysuwa lekko do przodu prawą nogę, maksymalnie o połowę stopy. Rozstaw między stopami wynosi max. 2 klepki.

miejsce na rozbiegu:Aby znaleźć prawidłowe miejsce na rozbiegu stajemy na linii faulu (linia łącząca koniec rozbiegu z początkiem toru) plecami do kręgli i patrząc prosto przed siebie wykonujemy cztery swobodne kroki (możemy dodać jeszcze pół kroku). Z miejsca, w którym się zatrzymamy rozpoczynamy wykonywać kroki do rzutu.

pozycja startowa: Balans ciała trzymamy lekko na obcasach. Kulę możemy trzymać ok. 5 cm powyżej łokcia. Wysoki gracz może trzymać kulę wyżej, natomiast niski niżej. Łokieć trzymamy blisko ciała. Nie ściskamy kuli, gdyż przy wyrzucie kuli nadajemy jej wtedy dodatkową siłę i skręt. Pozwoli to na swobodny ruch ręką tzw. free swing oraz utrzymanie właściwego rytmu podczas rzutu, harmonijne zgranie kroków z pozycją kuli w czasie ich wykonywania. Wszystkie ruchy wykonujemy swobodnie, bez udziału mięśni.

Należy pamiętać, że wszystkie ruchy wykonujemy swobodnie, bez zbędnego pośpiechu, aby kontrolować szybkość wyrzutu. Podczas wykonywania kroków delikatnie, miarowo schodzimy w dół. Tułów i ramiona cały czas trzymamy prosto, równolegle do kierunku w którym idziemy.

Jeśli w czasie w czasie wykonywania kroków chodzimy za wolno to możemy w pozycji startowej prawą nogę przesunąć lekko do przodu. Jeśli chodzimy za szybko możemy ją odsunąć trochę do tyłu.

krok pierwszy:

Zaczynamy prawą nogą dla osób praworęcznych. Pierwszy krok jest mały tzw. baby step. W tym czasie kulę przenosimy lekko do góry i wysuwamy ją przed siebie

krok drugi:

Ten krok jest dłuższy niż pierwszy. Kula opada na wysokość kolana.

krok trzeci:

Długość kroku taka sama jak przy drugim. Kula w tym czasie przechodzi z tyłu w najdalszym punkcie. W trzecim kroku sprawdzamy czy tempo kroków jest prawidłowo zsynchronizowane z ruchem kuli. Sprawdzamy czy u osoby praworęcznej prawa stopa stoi cała na rozbiegu i czy kula w tym samym czasie znajduje się w najwyższym punkcie

krok czwarty:

Jest to właściwie rozciągnięty przedłużony ślizg. Prawa noga balansowa przechodzi do tyłu i jest swobodnie opuszczona, wyprostowana lewa ręka wędruje w bok. W tym czasie kulę przenosimy do przodu i swobodnie wypuszczamy na wysokości kostki. Ręka idzie prosto za kulą w linii rzutu. Nie należy opuszczać ramienia ręki, którą wyrzucamy kulę. Kulę wypuszczamy w linii równoległej do kierunku kroków. Część osób ślizgając się przekrzywia się. Należy tego unikać gdyż traci się balans.

Pozycja końcowa:

Po wypuszczeniu kuli ręka idzie swobodnie za kulą, w linii rzutu kuli, nie skręcamy jej. Ręka po wyrzucie znajduje się na godzinie pierwszej jak widać na rysunku. Noga ślizgowa pozostaje lekko ugięta, a noga balansowa swobodnie opuszczona z tyłu, powinna dotykać rozbiegu, żeby nie zgubić linii. Linia ciała prosta, gdyż skręcenie ciała powoduje skrzywienie rzutu. Jest to pozycja „open” – otwarta, ręka balansowa (lewa) odchylona prosto. W pozycji tej mamy swobodne miejsce dla ręki do wyrzutu kuli.Nie należy ręki balansowej odpychać za daleko, żeby nie skręcać ramion. Po oddaniu rzutu zwracamy uwagę na miejsce, w którym skończyliśmy kroki na linii faulu. Czasami gracze wykonują pięć kroków na rozbiegu. Należy pamiętać jednak, że jest to jeden krok + cztery podstawowe kroki. Ten dodatkowy pierwszy krok jest z reguły bardzo mały.

Jeśli masz wątpliwości lub pytania, instruktor kręgielni KOMBINAT FORMY za darmo udzieli Ci krótkiej lekcji.

 
Do góry Powrót
Polub nas na facebooku!
cennik uslug kombinat formy