Wybór piłki

Wybór piłki squash - jak dopasować piłkę do swojego poziomu?

Moi drodzy – aspekt odpowiedniego dobrania piłki do squash pozwoli Wam czerpać maksymalna przyjemność z gry.

Także w tym poddziale możemy wskazać na pewne zależności które w bardzo łatwy sposób zobrazują Wam parametry jakie posiadają piłki i dla jakich graczy są dedykowane. Otóż szybkie piłki odbijają się wyżej i przeznaczone są dla graczy początkujących. Z kolei piłki wolne, nisko odbijające się używane są przez graczy zaawansowanych.

Dlaczego?

Wolna piłka obija się bardzo nisko przez co Twój czas reakcji musi być natychmiastowy – piłka na Tobie wymuszą tempo reakcji.

Szybka piłka obija się wyżej i leci dalej na korcie (dłużej pozostaje w grze, zanim odbije się drugi raz o podłogę). Dzięki temu zawodnik ma więcej czasu na podjęcie decyzji i dotarcie na czas do zagranej piłki.

Dlaczego wybór odpowiedniej piłki jest bardzo ważny?

Wyobraź sobie że grasz z partnerem ale każda akcja kończy się po dwóch , góra trzech uderzeniach piłki o ścianę. Ani Ty ani przeciwnik nie zmęczycie się , nie będziecie szlifować techniki. Powód – zbyt wolna piłka. Nie ma nic lepszego w squash niż wymiana 20-30 odbiciowa, maksymalne zmęczenie i niesamowita satysfakcja z tak długiej wymiany. Aby ten cel osiągnąć, trzeba grać piłką dostosowaną do swoich umiejętności. Oznacza to, że piłka powinna odbijać się na tyle dobrze (szybko i wysoko), abyśmy mogli za nią nadążyć.

Rozgrzana piłka?

Tak, w squash w trakcie gry (w zasadzie piłkę należy rozgrzać przed rozpoczęciem gry) piłka uzyskuje pożądaną temperaturę około 45oC. Dopiero taka temperatura piłki oznacza osiągnięcie przez nią znamionowych parametrów. Zasada jest prosta - czym cieplejsza piłka tym jej odbicie jest wyższe a szybkość większa. Zimną piłką w zasadzie nie da się grać- taka piłka się nie odbija. Rozgrzanie piłki nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy na korcie jest niska temperatura, a my nie jesteśmy w stanie wygenerować odpowiedni silnego uderzenia potrzebnego do rozgrzania piłki. Jeśli piłka w trakcie waszej gry jest zimna lub lekko ciepła, to oznacza iż należy używać piłek szybkich (bez kropki lub z jedną kropką).

Rodzaje piłek i ich przeznaczenie

2 kropki – piłka wolna - gracz profesjonalny

Tymi piłkami rozgrywane są turnieje, ligi i inne oficjalne wydarzenia. Te piłki są też najpopularniejsze, ale nie oznacza to że grający nimi podjęli dobrą decyzję decydując się na piłkę z 2 kropkami. Sugerujemy sięgnięcie po ten typ piłki po minimum 2 latach gry.

1 kropka – piłka średniej szybkości - gracz zaawansowany

Piłka tego typu nie musi być tak dobrze rozgrzana. Przeznaczona dla graczy klubowych i zaawansowanych. Sugerujemy sięgnięcie po ten typ piłki po kilku miesiącach od rozpoczęcia gry i pozostanie przy nich na dłużej (minimum 1-2 lat gry).

Bez kropek – piłka szybka - gracz początkujący

Przeznaczona dla początkujących graczy. Odbija się całkiem dobrze bez rozgrzania. Idealna na pierwsze kroki na korcie. Sugerujemy stawiać pierwsze kroki na korcie właśnie z taką piłką i używanie jej przez kilka pierwszych miesięcy.

Jakie wnioski nasuwają się w tematyce doboru odpowiedniej piłki?:

Największym i zarazem najczęstszym błędem jaki popełniają początkujący gracze w Squash jest wybór piłeczki z ‘dwoma kropkami’. Należy pamiętać że tego typu piłki przeznaczone są dla graczy zaawansowanych.

  
Do góry Powrót
Nasze usługi
dzisiaj w kombinacie formy
cennik uslug kombinat formy